Türkiye'nin Her Yerinden 0530 040 90 90

TANTUNİ

Bu lezzet başka yerde yok!
Tantuninin adresi Göksel Tantuni
 
 

Tantuni; Arap kökenli olduğu tahmin edilen, aynı zamanda da Mersin’e has olan bir dürüm çeşidi olarak kabul edilir. Rivayete göre aslen fakir yemeği olan tantuni, ucuz olması için bolca akciğer ile karıştırılan et ve yağdan yapılırmış. Bugün tüketilen tantuni ise iki çeşit etle yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek, hem et hem de kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denir. Bu fark, özellikle tantunicilerde öğün ısmarlarken büyük önem kazanmaktadır.

Tantuni, ustadan ustaya büyük değişiklik gösterir. Tantuniye eklenen baharatlar ve otlar, malzemenin dürüm ya da somun içindeki katmanlaşması, buhar ve yağ oranı, pişme süresi, saca toz biber yanında katılan diğer malzemeler bu değişikliklerden sadece birkaçıdır.

Tantuni genel olarak şu şekilde hazırlanır: küçük kuşbaşı biçimde doğranmış et haşlanır. Saç kızdırılarak yağ ve toz biber eklenir. Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında saca arada bir su eklenir. Amaç, hem sacın ısısını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamaktır. Pişen et sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile ekmek arası ya da dürüm yapılır. Genelde kullanılan çeşitler somun, açık ekmek ve lavaştır. Servis, limon ve acı biber turşusu ile yapılır.

Kullanıcılarımızdan önce, çekimler sırasında popüler erotik aktrisin nasıl yakıldığını gösteren bir hd porno sitesidir.

GALERİ